Duyurular

HANGİSİNE GÖNDERELİM?

HANGİSİNE GÖNDERELİM?

Fahrettin Altay Yalvaç'ta (Isparta)-Eylül 1926

Hangisine Gönderelim?

"1930 senesi ilk ayında Hz. Üstad'ın yanına gitmiştim. O günlerde Mareşal Fevzi Çakmak'la Fahrettin Paşa (Altay) Eğridir'e gelmişlerdi. Üstad Hazretleri: 'Kardeşim, Fevzi Paşa ile Fahrettin bana selâm göndermişler. Ben de onlara Onuncu Söz'ü göndereceğim. Yalnız birisine göndermek istiyorum, hangisine göndereyim?..'

"Ben de: 'Efendim, biz Fevzi Paşa'yı Müslüman biliyoruz, isterseniz ona gönderelim.' dedim. Hz. Üstad: 'Yok, yok. Fahri Paşa'ya verin.' dedi."

Üstad Hazretleri Onuncu Söz'ün üzerine kırmızı kalemle kendisine bir dua yazdı ve ayrıca: 'Bana bir selâm göndermişsiniz, ben de bunu sana gönderiyorum.' diye yazdı. Ben bunu Üstad'dan alarak postaya verdim.

"Bu hâdisede şöyle bir mana ve işaret gördüm. Fahrettin Paşa Konya'da iken, 2. Ordu Kumandanı idi, bu sırada Kubilây hâdisesi oldu. Hâdiseden sonra Fahri Paşa İstiklâl Mahkemesi Reisliğine getirildi. Hz. Üstad Onuncu Söz'ü ona göndermekle: 'Dikkat et, seni böyle bir vazifeye getirecekler. Ölüm var, haşir var âhiret var, adaletten ayrılma!' demek istiyordu."

 

Bu sayfa 11693 kişi tarafından okunmuştur
<